DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Co to vlastně ta Dornova metoda je?

Původně lidská terapie převedená na zvířata díky obětavé práci Áji Dunové a dalších zakladatelů. Ti stáli u zrodu, zkoumali a vymýšleli, jak převést to, co velmi dobře funguje u lidí na naše čtyřnohé mazlíčky. Nejčastěji je prováděna u koní, psů a koček, ovšem může být aplikována na jakéhokoliv obratlovce.

DM je jemná manuální osteopatická metoda, kdy pomocí aktivního pohybu pacienta  vracíme klouby a kosti na jejich správné, tedy fyziologické místo. Každá kost takové místo v těle má a při drobnějších či větších úrazech dochází k posunům. Terapeut spolupracuje s pacientem a ten se aktivně podílí na prováděné terapii. Většina zvířat, která jsou ze začátku rozpačitá, si po chvíli začnou péči užívat a sami nabízí a pomáhají. DM je celostní terapie a proto se nezabývá pouze problémem v daném místě.

Dornovka je určena téměř všem zvířatům. Od mláďat, přes sportující parťáky, chovné jedince až po seniory. Nejlepší doporučení je řešit problémy dříve, než začnou, tedy preventivně. Terapie u jednoho zvířete trvá zhruba hodinu. Za tu dobu terapeut projde každou kost a každé skloubení v těle. Prohmatáním se v těle uvolní i svaly, povázky, šlachy a fascie.

Po provedené terapii dochází k uvolnění zvířete a příjemným pocitům na obou stranách - jak u pacienta tak u terapeuta. Zvíře by mělo být alespoň 4 dny šetřeno a nevystavováno fyzické námaze.

Kdy a pro koho ano?

Jak jsem už psala, Dornova metoda je určena všem věkovým kategoriím. Velmi doporučována jako terapie výhřezu plotének, po operacích ke srovnání kostí, po úrazech (ne při akutním stavu, např. zlomeniny). Vždy je třeba nejdříve zvíře nechat vyšetřit veterinárním lékařem a až poté je možné aplikovat terapii.

Výhřez meziobratlové ploténky - po vyšetření veterinárním lékařem a zhotovení rentgenoých snímků je možné se domluvit. Vhodné zvážit před operací páteře.

Artróza - dá se do stupně III. U IV. stupně jen s velkou opatrností.

DKK i DLK - dysplazie kýčelních kloubů a dysplazie loketních kloubů. U postižených jedinců doporučuji pravidelné ošetřování.

Vykloubení = luxace - nejlépe co nejrychleji po vykloubení dojet na ošetření - ovšem až po vyšetření veterinářem! Jedná se o poúrazový stav.

Luxace pately - nesmí dojít k porušení vazů a koleno není deformováno. V takovém případě je nutné podstoupit operaci.

Selhání ledvin - po ošetřením veterinárním lékařem můžeme pomocí DM uvolnit spasmy v okolí beder.

Osteochonróza

Spondylóza

!!PREVENCE!! - nechte svého miláčka zkontrolovat, ať už si užívá aktivního života, sportovního, chovného nebo je věčně na gauči :)

Kdy musíme počkat či není ošetření vůbec možné?

Zlomeniny - ošetření je možné až po úplném srůstu a vyzdravení kostí

Akutní stavy

Vysoká teplota

Narušení celistvosti kůže  - otevřené rány, oděrky, pooperační stavy

Nervové poruchy a onemocnění CNS (centrálního nervového systému)

Zhmoždění a narušení svalů - např. pokopání koní, či pokousání

Akutní revmatické stavy kloubu

Březost

Kalcifikace měkkých tkání - zvápenatění měkkých tkání

Srůsty obratlů

Rakovina

Úraz - nejdříve po odeznění akutních projevů, za 3 dny

 

zdroj: Andrea Dunová, www.dornovametoda-zvirata.cz

 

Proč dělat Dornovu metodu preventivně?

Stejně jako my lidi, i psi v běžném životě zakopávají, naráží do překážek nebo při hře do sebe samých, padají a zase běží. Tyto obyčejné nárazy, pády a úrazy se odrážejí do celého těla a způsobují větší či menší posuny kostí. Tělo je velmi přizpůsobivé a do určitě míry dovede tyto nesrovnalosti kompenzovat, ovšem v určitém stádiu se dříve či později projeví. Ať už při úplně malicherném nárazu, který bude poslední kapkou a pohár přeteče, nebo při stáří, kdy se ukazuje mnohem více nešvárů.

Dornovu metodu lze uplatnit preventivně. Např. před začátkem sportovní sezóny a po jejím ukončení, kdy má pejsek ččas na odpočinek a regeneraci před tou další nadcházející sezónou. U společníků nesportovně založených je vhodné např. co půl roku nechat zvíře zkontrolovat. Dbejte na zdraví svých miláčků.

 

Jak vybrat toho pravého terapeuta?

V prvé řadě chci napsat, že toto celé je pouze můj názor a pohled na věc. V dnešní době už je tolik terapeutů, že laikovi může jít hlava kolem z toho, kterého z ncih vybrat. Snad už v každém kraji a městě někdo dornovku dělá. Kurzy už nepořádá jen Ája Dunová, ale i někteří její žáci, kteří si metodiku "vypůjčili" a předávají ji dál.

Osobně bych nejdříve hledala na stránce: http://dornovametoda-zvirata.cz/doporuceni-terapeute/ . Tito lidé prošli nejen základním kurzem, ale i seminářem a dalšími požadavky a dostali certifikát Doporučeného terapeuta a po určitém čase jsou opět přezkoumáni, jestli jsou k tomuto titulu vhodní.

Dále bych hledala člověka, který má minimálně střední veterinární vzdělání. Nemám nic proti všem ostatním profesím, ale dvoudenní kurz je opravdu málo na to, aby se člověk orientoval v anatomii zvířete a zvládl něco opravovat. To ať se na mě nikdo nezlobí, ale na vysoké škole jsme měli tři semestry intenzivní anatomie, kdy jsme pitvali, učili se, byli přezkoušeni a tak stále dookola. Proto bych volila buď už vystudovaného veterináře nebo studenta veteriny, ať už vysoké nebo střední.

Vše ostatní už je na vašem zvážení, jestli svěříte svého chlupáče (nebo i nahatce) do rukou někomu jinému. Každopádně určitě žádný terapeut zvířeti ublížit nechce.

Furry-Paws.com: Your virtual dog could be the next champion!